Bednarska Dwojga Ameryk

  • Opublikowano: 23/04/2012

 

BEDNARSKA DWOJGA AMERYK


     

   

 

W minionym tygodniu (16-21 kwietnia) bednarska młodzież wzięła udział w serii wyjątkowych (w skali nie tylko Polski) spotkań. W ramach projektu ”Polacy i Żydzi. Wczoraj i dziś.” mieliśmy okazję porozmawiać z grupami młodzieży pochodzącej z obu Ameryk: argentyńską (w języku hiszpańskim), brazylijską i amerykańską (w języku angielskim), biorącą udział w corocznym Marszu Żywych. Przedstawiciele Bednarskiej również tam byli.

 

Poniedziałkowe spotkanie z grupą argentyńską (młodzież z Escuela ORT w Buenos Aires) i wtorkowe z brazylijską (Colegio Liessin w Rio de Janeiro) przerosło nasze wszelkie oczekiwania: w ciągu godziny udało nam się nawiązać bliskie relacje z grupą osób widzianych pierwszy raz w życiu i swobodnie rozmawialiśmy o tematach związanych tak z przeszłością, jak i teraźniejszością, i to wcale nie tylko w kontekście relacji polsko-żydowskich. Mało tego, po rozstaniu wymieniliśmy się kontaktami obiecując sobie utrzymywanie relacji przez cały rok.

 

Nasz udział w Marszu Żywych w czwartek 19 kwietnia był kolejnym niezapomniany doświadczeniem. Manifestacja ta to z jednej strony odpowiedź żywych na okrucieństwo faszyzmu, z drugiej przyjazne spotkanie grup młodzieży z całego świata - przede wszystkim żydowskiej, lecz także polskiej, z różnych części kraju. Wszystkich uczestników łączyło jedno: wyrażenie sprzeciwu wobec idei i konsekwencji faszyzmu, pamięć o ofiarach hitlerowskiego okrucieństwa, oraz radosna proklamacja, że zwycięża życie.

 

Sobotnie spotkanie z grupą z południa USA było jeszcze bardziej poruszające z kilku powodów: od kilku miesięcy nasza młodzież korespondowała internetowo z Amerykanami i w Warszawie mogli się poznać osobiście. Spotkanie odbyło się w piękny, ciepły wieczór przed Synagogą Nożyków i mogliśmy wziąć udział w ceremonii zakończenia Szabatu (Hawdali), prowadzonej przez naszych przyjaciół. Przede wszystkim jednak poruszająca była więź, jaką nawiązaliśmy z nimi, otwartość rozmów, jakie prowadziliśmy oraz smutek, jaki poczuliśmy, kiedy nasi goście odjechali. To był naprawdę wyjątkowy czas!

 

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze wspomnianych wydarzeń:

http://new.bdnr.pl/gallery/thumbnails.php?album=284

http://new.bdnr.pl/gallery/thumbnails.php?album=283

 

Z całego serca chcę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tego projektu, tym bardziej że wielu z Was zaangażowało się więcej niż jeden raz w poszczególne jego części.

 

Chciałbym również wyrazić szczególną wdzięczność dla Warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej za udostępnienie Synagogi Nożyków na potrzeby organizacji wspomnianych wyżej spotkań.

 

Bartek Pielak.

 

Bednarska Ekipa na Marszu Żywych 2012