SHALOM POLIN - POLACY I ŻYDZI

  • Opublikowano: 30/10/2013

SHALOM POLIN (do jesieni 2014 : POLACY I ŻYDZI - WCZORAJ I DZIŚ) to projekt, który narodził się dzięki udziałowi grupy uczniów i nauczycieli I SLO w Marszu Żywych w 2010r. Jego celem jest zbliżenie między młodzieżą polską a żydowską, która co roku licznie odwiedza Polskę, by wziąć udział w Marszu Żywych ( www.motl.org ).

Obie strony nawiązują ze sobą kontakt emailowy kilka tygodni przed osobistym spotkaniem i poznaniem się w Warszawie. W korespondencji poruszają różne tematy dotyczące codzienności i współczesności, a również historii, która nas łączy, czasem być może dzieli. Wspólnym celem dla obu stron projektu jest przede wszystkim zbliżenie poprzez nawiązanie osobistej relacji, oraz konfrontacja z oczekiwaniami, często ze stereotypami, których nie brak tak po polskiej, jak i po żydowskiej stronie.

Projekt ten odgrywa szczególną rolę biorąc pod uwagę fakt, iż ogromna część żydowskiej młodzieży odwiedzających przy tej okazji Polskę ma także polskie pochodzenie, najczęściej poprzez dziadków, którzy urodzili się lub mieszkali niegdyś na terenie Polski.

Bednarska młodzież, angażując się w ten projekt, ma możliwość nie tylko posługiwać się językiem obcym, lecz również nawiązać interesujące kontakty oraz poszerzyć wiedzę związaną z tematem relacji polsko-żydowskich.

Projekt realizowany jest w języku angielskim oraz hiszpańskim. Autorem i koordynatorem projektu jest nauczyciel języka hiszpańskiego, Bartek Pielak.

Projekty: