Bednarska młodzież w Muzeum Historii Żydów Polskich

  • Opublikowano: 08/04/2013

We wtorek 9 kwietnia br. wieczorem na warszawskim Muranowie w Muzeum Historii Żydów Polskich miało miejsce tradycyjnie jedyne w swoim rodzaju wydarzenie: spotkanie młodzieży polskiej z żydowską młodzieżą z USA, w ramach 3. edycji bednarskiego projektu ”Polacy i Żydzi. Wczoraj i dziś.”

Nasz kraj reprezentowało 6 osób z I SLO ”Bednarska”, 3 osoby z IB na Raszyńskiej oraz 2 osoby z V Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi Amerykanie z organizacji ‘March of The Living South Region’ odwiedzili Polskę w związku z Marszem Żywych, który miał miejsce poprzedniego dnia w Oświęcimiu. Towarzyszyli im nauczyciele oraz grupa seniorów, którzy przeżyli Holokaust, od wielu lat regularnie wracający do Polski, by wziąć udział we wspomnianej manifestacji. Spotkanie odbyło się (ma się rozumieć) w języku angielskim.

Jak co roku, nasza młodzież nawiązała kilka tygodni wcześniej kontakt emailowy z rówieśnikami z USA, a w Warszawie mieli okazję poznać się osobiście.

Tym razem okazja była szczególna, gdyż jako pierwsza grupa mieliśmy możliwość odwiedzić Muzeum, które oficjalnie nie zostało jeszcze otwarte. Po oficjalnym przywitaniu w Audytorium, zwiedziliśmy część ekspozycji, a następnie spędziliśmy kilkadziesiąt minut w grupach, rozmawiając na tematy związane z nurtującą nas przeszłością i teraźniejszością. Jak zawsze, czasu było zbyt mało, lecz na szczęście wystarczyło go, by nawiązać bliskie, przyjacielskie relacje między sobą. Podobnie jak w poprzednich latach, pożegnać się było naprawdę trudno, a atmosfera spotkania była wyjątkowa i z pewnością pozostanie ono pięknym wspomnieniem dla wszystkich osób biorących w nim udział.

BARDZO dziękuję młodzieży, która zaangażowała się w ten projekt, stając się na krótką chwilę ambasadorami naszego kraju przed gośćmi zza Atlantyku.

SZCZEGÓLNE podziękowania należą się Muzeum Historii Żydów Polskich, które umożliwiło nam zorganizowanie u siebie tego spotkania. Budynek i ekspozycja są naprawde są zjawiskowe! Warszawie przybyło kolejne dzieło architektury najwyższej próby i dumni jesteśmy z tego, że w tak finezyjny sposób udało się (wreszcie) upamiętnić wspólne 1000 lat historii Polaków i Żydów.

Poniżej link do galerii ze zdjęciami ze spotkania.

http://new.bdnr.pl/gallery/thumbnails.php?album=304

Bartek Pielak

Aktualności: