Bednarska Ekipa na Marszu Żywych 2013

  • Opublikowano: 08/04/2013

BEDNARSKA DWOJGA AMERYK 2013

CYKL SPOTKAŃ

W pierwszych dniach kwietnia kolejny raz młodzież z Zespołu Szkół ”Bednarska” miała niepowtarzalną okazję spotkać się z młodzieżą żydowską z obu Ameryk, przebywającą w owym czasie w Polsce w związku z Marszem Żywych, coroczną pokojową manifestacją w Oświęcimiu. Spotkanie z Amerykanami z USA odbyło się przy okazji wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich (więcej informacji pod linkiem http://bdnr.pl/node/318 ). Natomiast spotkania z Amerykanami Południowymi z Brazylii i Argentyny odbyły się w okolicach Placu Grzybowskiego:

- w Synagodze Nożyków z młodzieżą ze Escuela ORT w Buenos Aires (w j.hiszpańskim),

- z młodzieżą z Colegio Eliezer i Colegio Liessin w Rio de Janeiro w trakcie kolacji w restauracji ”Magat” (w j.angielskim).

         Jako że poznaliśmy się z częścią kadry już w poprzednim roku, nie było żadnego problemu z przełamaniem lodów i rzuceniem się w wir rozmów. Były one krótkie acz treściwe. Rozmawialiśmy praktycznie o wszystkim: o historii, współczesności, kulturze, polityce, a nawet o pogodzie (wówczas wyjątkowo niesprzyjającej :) ). Przez cały czas towarzyszyło mi poczucie, że na krótką chwilę każdy z nas Polaków stał się oficjalnym reprezentantem naszego kraju przed gośćmi zza oceanu.

Oczywiście, w przyszłym roku odbędzie się cykl kolejnych spotkań. Tymczasem zaś serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w tegoroczną edycję projektu ”Polacy i Żydzi. Wczoraj i dziś.”

Poniżej link na skromną galerię zdjęć:

http://new.bdnr.pl/gallery/thumbnails.php?album=306

Chciałbym przy okazji podziękować Warszawskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej za udostępnienie Synagogi Nożyków na spotkanie z grupą argentyńską.

MARSZ ŻYWYCH 2013

         Z ogromną radością obserwuję, iż co roku powiększa się grupa bednarskich uczestników Marszu Żywych. Tegoroczna manifestacja była pod każdym względem wyjątkowa, w związku z:

- 70. rocznicą Powstania w Warszawskim Getcie,

- 60. rocznicą powstania państwa Izrael,

- 25. rocznicą Marszu Żywych.

Poniżej link do galerii ze zdjęciami.

http://new.bdnr.pl/gallery/thumbnails.php?album=307

Bardzo dziękuję całej ekipie za wspaniale spędzony wspólnie czas oraz za godne reprezentowanie naszego Zespołu Szkół w trakcie manifestacji.

Bartek Pielak.

Bednarska Ekipa na Marszu Żywych 2013

Aktualności: