Rajd Miejski 2014

  • Opublikowano: 05/12/2014

 

 

W listopadzie zaczęło się od Rajdu Miejskiego 360 w Warszawie w dniach 15-16. Zawody były dwudniowe, aby mogły się odbywać wyłącznie w świetle dziennym.

Pierwszego dnia(sobota, 15 listopada) zawodnicy poruszali się na piechotę; limit czasu wynosił 4 godziny. Zadaniem zawodników było zaliczenie jak największej liczby punktów kontrolnych (scorelauf). Długość trasy – ok. 25 km. Drugiego dnia (niedziela, 16 listopada) zawodnicy startowali na rowerach. Na trasie były jednak do pokonania również odcinki piesze, kajakowe i na rolkach. Limit czasu wynosił 6,5 godziny. Zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych nie było obowiązkowe. Długość trasy – ok. 65 km. Na trasie obydwu etapów były do wykonania zadania specjalne. I to one zadecydowały o wyjątkowości tych zawodów. Już na starcie czekało pierwsze zadanie, za wykonanie którego otrzymywało się mapę na dany etap. Dzień był chłodny (około 3 stopni) i mocno wiało, co sprawiało, że ciężko było się skupić na otrzymanej łamigłówce. Dla obserwatora z zewnątrz musiał to być ciekawy widok blisko 120 osób stłoczonych na dziedzińcu UW i rozwiązujący zadanie drżącymi z zimna rękami. Tego dnia startowały dwie drużyny od nas i muszę się przyznać, że nie zapytałem jak z tym zadaniem (czyt. jak szybko?) poradzili sobie Kajetan i Gosia. Mam nadzieję, że równie szybko jak ja z Darkiem...Mapa otrzymana a więc gazuuu! Wybraliśmy wariant obiegnięcia punktów przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, co jak się później okazało, wybrała większość. Pierwszy punkt Ministerstwo Sportu i tam quiz z wiedzy o sporcie. Ile błędów może zrobić pałkarz krykieta? Jak dyscyplina zespołowa znalazła się jako pierwsza na olimpiadzie? Nie wszystko wiedzieliśmy, a szkoda bo kara 30 minut jest trudna do odrobienia.

Następny punkt obraliśmy na Nowolipkach, gdzie kolejka okazała się tak wielka, że jedyna słuszna decyzja to w nogi. Szybki bieg w stronę kościoła na Elektoralnej po punkt bez zadania i już za chwilę zameldowaliśmy się w Hotelu Intercontinental na Emilii Plater. Zadanie do wykonania – wbiec na 30 piętro. Zadanie przypadło mi w udziale, bo wydawało mi się, że jest proste i niemęczące. Teraz już wiem ile półpięter (raczej ćwierćpięter) przypada na jedno piętro oraz ile schodów oddziela od siebie te półpiętra. Mijając siedzących konkurentów, którzy czerwoni z wysiłku ledwo łapali oddech, zacząłem rozumieć po co podpisywałem oświadczenie na wypadek zawału...

Biegnąc do kolejnego punktu na Poznańską czułem wysiłek włożony w te długie schody. Oddech wyrównał mi się dopiero w okolicy Wawelskiej jak zobaczyliśmy najprostsze zadanie sprawnościowe świata – zjazd ze ślizgawki. Biegnąc przez Pole Mokotowskie nie przypuszczaliśmy co czeka nas w kolejnym punkcie. Na ulicy Łowickiej dostaliśmy rozsypankę sentencji łacińskich. Dla utrudnienia elementów było więcej niż potrzeba. Czas wykonania 5 minut, ale nie dla nas, bo już po trzech wszystko było idealnie. Nie znam tego języka ale pomógł mi język francuski. Tym sposobem uniknęliśmy kary czasowej.

Nie spodziewałem się, że moja wiedza fizyczna też się przyda. W punkcie przy Belwederze dostaliśmy zadanie z fizyki, które rozwiązaliśmy bez pisania. Sędziowie byli trochę podejrzliwi więc Darek natychmiast wyjaśnił kim jestem z zawodu. Wybiegając z tego punktu wybraliśmy inny wariant niż wszyscy, bo przez Łazienki. Było warto, bo nie dość, że bez podbiegów, to i nogi odpoczęły na miękkim podłożu.

W Porcie Czerniakowskim mroźne zadanie – trzeba przepłynąć na oponie samochodowej. Tym razem kolej Darka, ja tylko przenosiłem koło i rzeczy. Nie wszyscy zdecydowali się na rozebranie do majtek i niestety biegli potem w mokrych rzeczach. Zmęczenie powoli nas dopadało. Do kolejnych dwóch punktów na Pradze biegliśmy już dość wolno (czyt. czasami szliśmy). Przebiegając ponownie most na Wiśle stwierdziliśmy, że mamy jeszcze 1,5 h do zamknięcia mety. Przed nami pozostały już proste i szybkie zadania: 500 m na wioślarzu w siedzibie AZS na Szpitalnej, rozpoznawanie rodzaju miodu na ulicy Kubusia Puchatka oraz strzelanie z łuku przy Parku Kazimierzowskim. Ten etap zamknęliśmy dobrym czasem i trzecią lokatą.

 

http://bdnr.pl/informator/wp-content/uploads/2014/12/zjazd-Legia.jpg">http://bdnr.pl/informator/wp-content/uploads/2014/12/zjazd-Legia.jpg" width="489" />

 

Drugi dzień zaczęliśmy ostro trzymając się na rowerach ścisłej czołówki. Start tego etapu, jak i meta, były usytuowane na WAT-ie. Tego dnia do zrealizowania były równie ciekawe zadania specjalne:

BnO w Lesie Bielańskim, zadanie ekwilibrystyczne na Żoliborzu, zadanie lingwistyczne przy Bazarze Różyckiego (Co to jest oprychówka? Co oznacza słowo tabela? Czym jest naleśnik?) przy którym za błędy płaciło się pompkami. Z Pragi jechaliśmy w stronę stadionu Legii. Tu niestety z powodu dużej kolejki straciliśmy 30 minut, ale było warto bo kara była aż 60 minut. Kłopotem było to, że z powodu spocenia szybciej zaczęliśmy marznąć. Wiedzieliśmy, że przed nami jest jeszcze kajak i możemy wtedy dopiero zmarznąć. Na szczęście zadanie z kajakiem było łatwe i krótkie (ok 1km).

Jadąc z Czerniakowa na Służewiec do Studia Melange nie przeczuwaliśmy tragedii. Zadanie jakie tam na nas czekało wydawało się proste. Przeczytać bez zająknięcia końcówkę reklamy farmaceutycznej w około 12 s. Były trzy próby i niestety zmęczenie i stres, a może po prostu słaba dykcja, zapewniły nam ostatnią i surową karę 45 minut. Zostały wtedy już tylko dwa punkty: rolki na Polach Mokotowskich i zadanie komunikacyjne na Szczęśliwicach. Nie wiem na czym miała polegać komunikacja przy pomiarze wysokości lampy za pomocą kija, ale twierdzenie Talesa nas wybawiło. Z tego punktu ruszyliśmy ostro na metę, gdzie jeszcze czekało na na strzelanie i ewentualnie karne bieganie po lesie. Na mecie okazało się, że kara ze studia nagrań zepchnęło nas na 6 miejsce. Mimo straty moralnej czuliśmy, że jest przed nami szansa na podium w zbliżających się zawodach w górach.

 

Poniżej linki do map Rajdu Miejskiego 2014:

http://bdnr.pl/informator/wp-content/uploads/2014/12/Rajd-Miejski.jpg">Rajd Miejski

http://bdnr.pl/informator/wp-content/uploads/2014/12/Rajd-Miejski-MAPA-A...">Rajd Miejski Mapa A

http://bdnr.pl/informator/wp-content/uploads/2014/12/Rajd-Miejski-MAPA-B...">Rajd Miejski Mapa B

 

Rajd miejski Warszawa teaser

 

www.youtube.com/v/Uo3wuLgj0ns?version=3&fs=0&autoplay=0&rel=1">http://www.youtube.com/v/Uo3wuLgj0ns?version=3&fs=0&autoplay=0&rel=1">www.youtube.com/v/Uo3wuLgj0ns?version=3&fs=0&autoplay=0&rel=1">http://www.youtube.com/v/Uo3wuLgj0ns?version=3&fs=0&autoplay=0&rel=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344">

 

P.S. Zapraszam chętnych do sekcji

 

Rafał Zakrzewski

Projekty: