Pożegnanie Bereniki Stefańskiej

  • Opublikowano: 21/09/2016

(8.03.1983 – 8.09.2016)

Społeczność absolwentów, nauczycieli i przyjaciół I SLO „Bednarska” z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci Bereniki Stefańskiej, naszej uczennicy  z rocznika Pingwiny, z klasy Pierestroyka, zwanej przez rodzinę, przyjaciół i nauczycieli Niuniaszkiem.

Po maturze ukończyła politologię na Uniwersytecie w Cambrige i londyńską School of Oriental and AfricanStudies. Pracowała w Afryce i Afryką żyła. Pełna życia, profesjonalizmu, entuzjazmu została dziennikarką i podróżniczką, o której nie wspominają plotkarskie portale, ale która na zawsze odbija swój ślad w świecie i w każdym napotkanym człowieku. We wspomnieniach o Berenice, które od kilkunastu dni pojawiają się na jej facebookowej stronie dominuje to właśnie wrażenie błyskawicznego pokonywania dystansu, niewyczerpanej energii, radości ze spotkania drugiego człowieka. Berenika i jej niezwykły dar czerpania radości z życia była inspiracją dla każdego, kto się z nią spotkał. Bez przesady, patosu, bez lukrowanych słówek umiała zaprzyjaźnić się z każdym i po prostu rozpocząć jakiś nowy etap, nową szaloną przygodę - z tym swoim szerokim uśmiechem i zadziornym spojrzeniem.  Cały czas w drodze.

Ostatnio pracowała w Nairobi dla Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Nie bała się niczego. Pracowała tam, gdzie to było potrzebne.  Czy w Somalii, czy w Sudanie Południowym. Dla agencji Reutersa, TVP Polonia, dla wielu polskich i zagranicznych czasopism (m.in.dla Więzi KLIK). Swoje samotne przemierzanie Afryki opisywała na blogu (KLIK). Kopalnia wiedzy, pomysłów, inspiracji. Autorka świetnych tekstów, wyjątkowych fotoreportaży i filmów, dobry duch, piękny żywioł.

Jej pasją było latanie. Miała licencję pilota, kochała swój aeroklub. Zginęła w wypadku awionetki w Kenii. Afrykańscy przyjaciele z całego świata pożegnali Berenikę w piątek 16.09 w Nairobi. My mamy okazję towarzyszyć rodzinie i bliskim w pogrzebie Niuniaszka, który odbędzie się w piątek, 23.09.2016 o godzinie 12.30 na Cmentarzu Północnym w Warszawie (Wólka Węglowa), w sali B. Wszyscy, którzy wcześniej chcieliby pomodlić się za Berenikę są zaproszeni o godz. 11 do kościoła Sióstr Wizytek (Krakowskie Przedmieście 34) na mszę świętą, którą odprawi ks. Aleksander Seniuk. Dojazd spod kościoła na cmentarz zapewni wynajęty autokar.

Bereniko! Jesteśmy dumni, że spod naszych skrzydeł wyfrunęłaś tak daleko. Jesteśmy dumni, ze wszystkiego, co osiągnęłaś, z tego, kim się stałaś i z tego, że w wielkim świecie nie zapomniałaś o bednarskich przyjaciołach. O tym, że zawsze wracałaś i zapraszałaś nas do siebie.

Pełni żalu i współczucia wysyłamy moc ciepła Rodzinie i najbliższym przyjaciołom Bereniki. Nie umiemy nazwać tego, przez co musicie teraz przechodzić.

Przyjaciele Bereniki zbierają wszelkie zdjęcia, wspomnienia i anegdoty, cokolwiek, co mamy ochotę napisać i proszą, żeby te materiały, wrażenia, cytaty i melodie przesyłać na adres: pamietamyberenike@gmail.com Dla uczczenia jej pamięci prowadzona jest również międzynarodowa zbiórka pieniędzy, która ma wesprzeć wybrany przez rodzinę i przyjaciół Bereniki cel charytatywny. (KLIK).

Aktualności: